"Гармонія"
пропонує цикли заходів
- творчі зустрічі
- майстер-класи
- вікторини
- огляди
- перегляди
- інсталяції
- салони
- поради
- цікаві факти
- біографічні блоки
31 березня відзначається 290 років від дня народження Франца Йозефа Гайдна, австрійського диригента, композитора. Представник віденської класичної школи, один з основоположників таких музичних жанрів, як симфонія і струнний квартет. Для музики Гайдна характерною є широта фольклорних зв'язків. Він автор 104 симфоній, 83 квартетів, 52 фортепіанних сонат, ораторій. Автор музики гімну Австро-Угорщини, що згодом стала за основу гімну Німеччини.
Гайдн дуже хотів стати учнем Ніколи Порпори, але уроки у того коштували
великих грошей. Тому Гайдн домовився з ним про те, що під час уроків він буде
сидіти за фіранкою і слухати, не заважаючи нікому.
Гайдн старанно займався вивченням творів Емануеля Баха й теорією композиції.
Написані ним у той період сонати для клавесина були видані й звернули
на себе увагу шанувальників музики. Першими великими його творами були дві меси
brevis, F-dur і G-dur, написані у 1749 році ще до виходу його з капели собору
святого Стефана.
У 1759 році Гайдн отримав
посаду капельмейстера при дворі графа Карла фон Морціна, де керував
невеликим оркестром — для нього композитор написав свої перші симфонії. Однак невдовзі фон Морцін почав
зазнавати фінансових труднощів й припинив діяльність свого музичного проекту.
У 1760 році Гайдн
одружився з Марією-Анне Келлер. Дітей у них не було, про що композитор сильно
жалкував.
У 1761 році Гайднові було запропоновано посаду капельмейстера у князя Пауля Антона Естергазі — глави надзвичайно багатої угорської сім'їі.
За майже тридцятирічну кар'єру при дворі Естергазі
композитор написав велику кількість творів, його популярність зросла. У 1781
році під час перебування у Відні Гайдн познайомився і подружився з Вольфгангом Моцартом.
У 1790 році, після смерті Міклоша Йосифа Естергазі,
його син і спадкоємець, князь Антон Естергазі, не будучи шанувальником музики,
розпустив оркестр. У 1791 році Гайдн отримав контракт на роботу в Англії.
Згодом він багато працював в Австрії та Великій Британіїї.
У 1792 році, будучи проїздом у Бонні, він познайомився з молодим Людвігом ван Бетховеном і взяв його до себе в учні.
Гайдн оселився у Відні у 1795 році. Тут він
написав дві свої знамениті ораторії: «Створення світу» (1798) й «Пори року» (1801).
Останніми його творами
стали «Harmoniemesse» (1802) та незакінчений струнний квартет опус 103
(1802).
Помер композитор у Відні у віці 77 років 31 травня 1809 року,
незабаром після нападу на Відень французької армії під проводом Наполеона. 15 червня
1809 року, у церкві Шотландського монастиря
у Відні відбулась панахида, на якій було виконано Реквієм Вольфганга Моцарта.
· - Вважають,
що день народження Йозефа Гайдна 31 березня. Але у його свідоцтві була
зазначена інша дата – 1 квітня. Якщо вірити щоденникам композитора, то така
незначна зміна була зроблена для того, щоб не відзначати своє свято у день
дурня.
· - Маленький Йозеф був настільки талановитий, що вже у 6 років умів грати на барабанах! Коли раптово помер барабанщик, який мав брати участь у ході з приводу Великого тижня, замінити його попросили Гайдна. Т.к. майбутній композитор був невисокий, за рахунок особливостей віку, то перед ним йшов горбочок, у якого на спині був прив'язаний барабан, і Йозеф міг спокійно грати на інструменті. Раритетний барабан і досі існує. Він знаходиться у Хайнбурзькій церкві.
· - Співочий голос молодого Гайдна був настільки вражаючим, що його попросили приєднатися до школи церковно-хорового співу Собору Св. Стефана у Відні, коли хлопцеві було лише п'ять років.
· - Коли в 47 років померла мати композитора, батько досить швидко взяв за дружину молоденьку служницю, якій було 19 років. Різниця між віком Гайдна та мачухи була лише 3 роки, причому "син" виявився старшим.
· - Гайдн любив дівчину, яка пішла в монастир. Тоді музичний геній покликав заміж старшу сестру коханої - Ганну Марію. Але це необдумане рішення ні до чого доброго не призвело. Дружина виявилася сварливою і не розуміла музичні захоплення чоловіка. Гайдн писав, що Ганна Марія його нотними рукописами користувалася як кухонне начиння.
Музичні дати
15 червня (1843) день народження Едварда Гріга, (повне ім'я Едвард Хагеруп Гріг) норвезького композитора періоду романтизму, музичного діяча, піаніста, диригента, основоположника норвезької професійної композиторської школи.
Гріг був композитором яскравого національного типу. У його творчості переважають малі, переважно ліричні інструментальні форми, у яких і написано більшість його фортепіанних і оркестрових п'єс, а також пісенний жанр. Десять зошитів Ліричних п'єс для фортепіано (1867—1901 роки) — вершина творчості композитора.
Оце так конкурс!...
( Нові горизонти бібліотечної справи)
Пропонуємо Вашій увазі
презентації учасниць конкурсу
Вадим - переможець Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім. Т. Г. Шевченка 2011р., Всеукраїнського літературного фестивалю "Підкова Пегаса 2012р."; засновник літературно-мистецького альманаху "З-понад Бугу і Дністра".
Ведучими та організаторами літературно-музичного заходу були працівники ЧЗММ Наталя Волошина, Тетяна Чернелівська, Світлана Іванівна Пелимська та зав. сектором культурно-просвітницької діяльності бібліотеки Тетяна Михайлівна Грищук.
Вірші Вадима наповнені власним баченням світу, органічним єдинокорінням з народно-поетичною творчістю, інтимним тоном звучання. Кожен їх рядок бринить за камертоном української народної пісні.
На презентацію завітало чимало друзів Вадима, були присутні представники масмедіа.
Теплі слова сказав голова Вінницької обласної СПУ Гордійчук Петро Григорович. Він відмітив, що вірші Вадима це слова, пропущені крізь серце.
Зелененька Ірина Алімівна, канд. філологічних наук, викладач, член СПУ, завітала привітати свого колегу та однодумця з творчим успіхом.
Щиро раділа виданню збірки побратима по перу магістранка ІФЖ Катерина Девдера. Вона була одним із перших критиків ще не надрукованих віршованих рядків свого однокурсника.
Молоді поети: Максим Рязанцев, Марина Озеранська, Сергій Гула, Анна Пилявець в оригінальній формі вітали колегу.
Підтримали Вадима викладачі університету Пірус Тетяна Петрівна та Жмуд Наталя Вікторівна.
Поезії із збірки "Рівнодення" виконували Грищук Т. М., Чернелівська Т. М., Волошина Н. Б. та сам автор.
Поринути у світ поетичного бачення Вадима Василенка допомогав музичний супровід. Класичні мелодії у виконанні бібліотекаря ЧЗММ Пелимської С. І., що зринали з-під клавіш фортепіано наповнювали зал. Чарували присутніх звуки бандури у виконанні студентки 3-го курсу Аліни Гребннікової.
Мелодекламації поезій Вадима Василенко на YuoTube
Традиційно, зустріч закінчилась колективним фото на пам'ять.
ПІД МУЗИКУ - МЕЛОДІЄЮ РИМ...
НА СТРУНАХ СЕРЦЯ
Виховні функції мистецтва
Глибоко індивідуальна манера виступу зав. сектору по роботі з фондом відділу обслуговування навчально-методичною літературою Єрмакової Вікторії Леонідівни не залишила байдужими жодного з присутніх.
Огляд видань про життя та творчість В. Висоцького супроводжувався прослуховуванням записів пісень з фондів ЧЗ музичного мистецтва та віршів поета.
"... Білі плоди впадуть в ніч з ароматом кави". Саме так називався захід, присвячений презентації першої поетичної збірки "Співприсутність" магістрантки ІФЖ, майстрині пера, однієї із вінницьких «Сафо», за словами голови Вінницької письменницької організації М. Каменюка - Катерини Девдери.
Презентація відбулася у формі інтерв’ю між бібліотекарем Наталею Волошиною та авторкою Катериною Девдерою. Розповідь поетеси супроводжували відеоматеріали мальовничих краєвидів села Качківка Ямпільського району Вінницької області, де вона народилася і виросла. Гостем презентації був батько Катерини – заслужений учитель України, відомий вчитель-новатор, вчитель-методист, випускник філологічного факультету Вінницького педінституту. Він розповів про дитячі роки доньки, про її тягу до мистецтва, природи, літературної творчості.